W sklepach można obecnie znaleźć wiele środków czystości do różnych powierzchni. Wiele z nich zawiera substancje szkodliwe dla organizmu, a ich ceny są zazwyczaj bardzo wysokie. A co gdybyśmy powiedzieli Ci, że sam możesz mieć wpływ na skład swoich środków czystości? Dzięki temu zadbasz nie tylko o zdrowie swoje i swojej rodziny, ale również o swój portfel!
Nasza planeta oferuje wiele łatwo dostępnych i tanich składników, które możemy wykorzystać do stworzenia własnych środków czystości! Przyjrzyjmy się kilku z nich. Zapewne każdy ma w swoim domu sodę oczyszczoną. Ma właściwości odświeżające, wybielające, zmiękczające wodę oraz czyści wiele powierzchni.
Boraks występuje w przyrodzie jako minerał i jest stosowany jako preparat na mrówki, rybiki, pchły, karaluchy, osy i inne insekty. Usuwa uciążliwe plamy po winie, herbacie, kawie, sokach, tłuszczach. Stosowany jest do czyszczenia wanien, toalet, kabin prysznicowych, zlewów, udrażniania rur ściekowych oraz nadaje połysk biżuterii ze srebra i złota, a także sztućcom ze stali nierdzewnej.
Soda kalcynowana występuje np. w popiele roślin morskich, ma właściwości żrące. Może być wykorzystana jako środek do prania silniejszych zabrudzeń, do czyszczenia kominka, grilla oraz przypalonych garnków i patelni. Jest idealna do mycia ceramiki, szkła i podłóg, dezynfekcji oraz sprzątania łazienki oraz kuchni, a prasowanie dzięki niej staje się szybsze, łatwiejsze i bardziej efektywne.
Płatki mydlane to kolejny przydatny składnik, który można wykorzystać do przygotowania własnych środków czystości. Są one łatwo dostępne i bardzo skuteczne w usuwaniu brudu i plam. Można je wykorzystać do prania ubrań, mycia naczyń, czy nawet do czyszczenia różnych powierzchni w domu, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką w domowej apteczce czystości.
Skorzystaj z tych prostych przepisów na środki czystości, które możesz wyciąć z gazety i wypróbować już dziś! Dbaj o swoje zdrowie, portfel i planetę, wykorzystując naturalne składniki do utrzymania czystości w swoim domu.
Artykuł został opracowany w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.